Wierzba wypuści nawet spośród kawałka wiktów.

Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka gałęzi.

Mając na uwadze ten fakt, zdołamy z niej zmajstrować nadzwyczajne odmiany płotu. Z tego powodu nasze ogrodzenie zdobędzie niespotykany charakter a także będzie się polecać pośród ogrodzeń w okolicy.

Wzrastające na działkach i podmokłych łąkach wierzby od jakiegoś czasu zadomowiły się w lokalnych skwerach. Upodobaliśmy je za urodę i spectficzne kociaczki. Nie są ambarasujące, potrzebują jedynie dużo wody i nie dużo słońca. Dogodzą się niemal wszelką ziemią.


Niewiele krzewów sprosta również tak samo prędko aktywizować utracone pędy i gałęzie. Wierzby wybitnie bezproblemowo odbudowują także osobisty system korzeni. Wystarczy, że obcięty bądź nawet złapany pęd w mokrej glebie po jakimś czasie wypuści korzenie oraz podaruje początek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na , tak aby z wierzb tworzyć zaplatane sztachety ogrodzeniowe czy też parkany zaciemnione liśćmi. Zapewne należałoby mieć tak pionierskie płot. Najodpowiedniej do zainstalowania takiego płotu wykorzystać następujące rodzaje wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają parę izomorficznych własności:

dostarczają proste, długie oraz nader plastyczne pędy – przez wzgląd na to można bez trudności nadawać postać ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w krótkim terminie możemy wypleść skończone przęsło na płot;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do instalacji takiego płotu wykonanego z wierzby.

Jak mamy już pomysł na postać płotu, musimy zdobyć akuratne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, odkrycie ich w warunkach prawdziwych jest pracochłonne, gdyż dziko narastające krzewy rzadko emitują nadzwyczaj długie a zarazem prostolinijne pędy. Najodpowiedniej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie trzeba poczekać kilka lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wybierzmy w pierwszej kolejności miejsce w skwerze, niewiele przez nas odwiedzane i w żadnym razie zauważalne.Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy pozyskać z dziko rosnących roślin. Przed posadzeniem powinno się je namoczyć na 24 h w głębi, tak aby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, tak by wystawał wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny migiem się gęstnieją, dlatego powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy względnie dwa dopuszczamy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, jakich wiosną nowego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki okazjonalnie przewyższają 2m, stąd na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu pędów, które wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s