Żywe ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A jak je posadzić a także doglądać?

Żywe ogrodzenie z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Zdobi botanik, osłania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, i wzrokiem sąsiadów. Dostarcza miły cień, umożliwia kryjówkę ptakom. Żywopłot minimalizuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego założeniem musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma spełniać w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować płot, czy pomóc w podziale skweru na mniejsze części i stworzeniu nastrojowych zakamarków? Winniśmy również uradzić, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór gatunku rośliny albo krzewu.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drewek i krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie maskują nas przed wzrokiem wścibskich.

Panuje głos, iż najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” a także „Spiralis”, które bez obcinania trwają wąski kształt. Podczas gdy uzyskają pożądaną wielkość wycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztacheta z PCV selekcjonujemy iglaki odporne na zimno. Delikatne tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich systematycznie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają uniesione pędy i prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najakuratniej sprawdzają się wytrzymałe na przymrozki buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, z racji tego pozyskane z nich zielone płoty, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone płoty o różnorodnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za ramę rabat a także ścieżek, rozdzielają od siebie poszczególne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najprzyzwoiciej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy otrzymać całkiem duże żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować park od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo podejście zdaje poprawnie egzamin też w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Chociaż te gatunki można też strzyc, niemniej jednak wówczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone płoty zalecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najporządniej sprawdza się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Jednakże i one po ostrych zimach bywają czasami oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztachety z plastiku z laurowiśni ewentualnie zimozielonych gatunków berberysów. Niestety , w naszych warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Z tej przyczyny, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on niewysoki (do 60-80cm), by można go było osłonić na zimę agrowłókniną a także łatwo wyciągnąć zaschnięte części.

Jeżeli pragniemy uzyskać wyjątkowo ozdobny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy wznosimy zielony parkan z gatunków zrzucających liście na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. z iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztachety PCV strzyżone z fantazją- z krętą linką „dachu” ewentualnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s